چای, همه

خرید چای با کیفیت ایرانی با رعایت ۵ نکته

چای با کیفیت ایرانی

خرید چای با کیفیت ایرانی دغدغه بسیاری از افرادی ست که به دنبال خرید چای ایرانی هستند. چای یکی از نوشیدنی های پرطرفدار در کشور ما است که مصرف به اندازه و صحیح آن البته خواص بسیاری هم در پی دارد. وقتی برگ چای پلاسیده و خشک می شود اشکال گوناگونی پیدا می کند. برخی درشت و برخی ریزتر هستند.

 

در کل، از گیاه چای در دنیا سه نوع عمده چای تولید می شود:

_ وقتی برگ گیاه چیده می شود و به شکل تازه برای عملیات پلاسیدن یا تخمیر فرستاده می شود، رنگ گیاه عوض شده و سیاه می شود. بو و مزه آن هم تغییر کرده و خشک می شود. نتیجه خشک شدن این گیاه، چای سیاه است.

_ اگر گیاه تازه سریعا خشک شود و تخمیر روی آن صورت نگیرد، نتیجه چای سبز است که رنگ کمتری تولید می کند اما خواص آن بیشتر از چای سیاه است.

_ نوع دیگر چای نیمه تخمیر شده است که با نام اولانگ شناخته می شود. این چای تنها در چین تهیه می شود و خواص آن فی ما بین چای سبز و سیاه است!

 

چای با کیفیت ایرانی

 

بهترین، مرغوب ترین و خوش طعم ترین چای مربوط به چای بهاره است و رتبه های بعدی چای چین تابستان و چین پاییز قرار می گیرند.

در مورد چای سیاه چند قانون اصلی و علمی وجود دارد. اول آنکه به دلیل آنکه در روند تخمیر مواد تلخ کننده آن بیشتر می شود، گفته شده هر چه برگ چای درشت تر باشد این مواد که یبوست آور هم هستند در آن کمتر یافت می شود اما هر چه چای خردتر و پودرتر باشد این مواد در آن بیشتر هستند. در ضمن، هر چه چای پودرتر باشد رنگ تولیدی تیره تر و مزه آن تلخ تر خواهد بود و به مذاق هر شخصی خوشایند نخواهدبود.

از لحاظ ظاهر تشخیص چای‌های تقلبی مشکل است. بعضی سودجویان چای های سنواتی که باید دور ریخته شود را با قیمت های ناچیز خریداری میکنند و به آنها رنگ و طعم می‌زنند و بسته‌بندی‌ می‌کنند. گاهی هم برگ چای را با خاک چای و پوست باقلای سیاه، خاک اره و پوست نوعی کدوتنبل مخلوط می‌کنند و می‌فروشند.

در ایران آزمایشاتی که روی چای ۵ شهر شمالی انجام شده نشان داده اند، اصولا چای هایی که روی آن ها پرزهایی وجود دارد (البته این پرز با چشم غیرمسلح دیده نمی شود) هر چه پرز بیشتری داشته باشند، چون داخل پرزها اسانس (طبیعی) تجمع می یابد، عطر چای بیشتر است. جالب است بدانید نتایج این بررسی ها بهترین چای را چای لاهیجان معرفی کرده اند.

چای با کیفیت ایرانی

در خرید چای ایرانی باید به چه نکاتی توجه کنیم تا چای خوبی نصیب مان شود؟


۱) از نظر رنگ چای طبیعی اگر در آب سرد ریخته شود رنگ خیلی کمی پس می‌دهد. در واقع هرقدر چای دیرتر دم بکشد مرغوب‌تر است

۲) عطر چای همانند برنج یک مشخصه مهم برای چای است. قبل از تهیه چای حتما مقداری از آن را در مشت بگیرید و در آن بدمید و سپس آن را استشمام کنید. عطر و بوی چای ایرانی کاملا متمایز از چای های بی کیفیت است و عطر زیاد و زننده ندارد.

۳) یک چای با کیفیت و اصل به هیچ وجه حتی ساعتی پس از دم کشیدن رنگ زیبای خود را از دست نمی دهد ولی چای های بی کیفیت به سرعت و پس از گذشت زمان شروع به تغییر رنگ می کنند و روبه سیاهی می نهند.

۴) یک چای خوب واصیل رنگ سیاه و مشکی دارد که این مورد هم تا حدودی به تشخیص شما برای یک چای خوب می تواند کمک کند. هرچقدر چای خشک سیاه تر باشد از کیفیت بیشتر ان محصول خبر می دهد.

۵) چای ها در فصول مختلفی چیده میشوند که بهترین آن چایی است که در فصل بهار بر داشت می شود و به آن در اصطلاح “چای بهاره” می گویند.

  • حتی اگر تمام نکات بالا را رعایت و به آن توجه کنید ، بازهم یک چای تا وقتی که دم کشیده نشود میزان کیفیت آن به طور دقیق مشخص نمی گردد.

 

خرید چای ارگانیک ایرانی >        صفحه اصلی >           فروشگاه >

نظرتون رو به اشتراک بزارید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *