برنج, همه

برنج کته بهتر است یا آبکش؟

برنج کته یا آبکش

برنج با آبکش شدن به هیچ وجه نشاسته خود را از دست نمی دهد. بسیاری از افراد با این تصور که برنج آبکش شده نشاسته کمتری دارد و باعث چاقی نمی شود ، برنج را به صورت آبکش شده پخت می کنند.

برنج دارای کربوهیدراتهای ست که مقدار زیادی از رژیم غذایی انسان بالغ را پوشش می دهد.برعکس تصور برخی افراد ، برنج آبکش شده مقدار زیادی از فیبرها و ویتامین  B محلول در آب خود را از دست می دهد و ارزش غذایی آن به شدت کاهش می یابد. بنابراین توصیه می شود از آبکش کردن برنج بپرهیزید.

 

ارزش غذایی برنج ، به ویتامین های گروه “ب” هستند و بدن برای سوخت و ساز بیشتر به کربوهیدرات ها نیاز دارد تا انرژی های مواد غدایی را آزاد کند. این ویتامین ها در مواجه با حرارت زیاد در آب حل شده و دور ریخته می شود. و تنها چیزی که می ماند نشاسته تقریبا خالص است.

 

نان در مقایسه با برنج دارای کالری بالاتری ست امام متاسفانه در ایران مقدار زیادی روغن به برنج اضافه می کنند که باعث بالا رفتن میزان انرژی آن می شود. و این افزایش کالری به آبکش کردن و به صورت کته پختن برنج ارتباطی ندارد.

 

دیابتی ها برنج کته بخورند

مواد غذایی دارای کربوهیدرات مثل برنج در برابر حرارت طولانی به حالت له شده در می آید و سرعت تبدیل شدن نشاسته به کلوکز را در بدن افزایش می دهد. برنج آبکش چیزی در حدود ۵۰% بیشتر از برنج کته کالری دارد.

 

تمام متخصصین حوزه غذا بر این عقیده هستند که برنج کته دارای ارزش غذایی بالاتری نسبت به آبکش شده آن است. اما به دلیل ظاهر بهتر و مجلسی تر بودن برنج آبکش ، بسیاری از افراد برنج آبکش شده را می پسندند. به آن دسته از افراد نیز توصیه می شود در مصرف این نوع از طبخ برنج کنترل شده عمل نمایند

 

صفحه اصلی >           فروشگاه >

نظرتون رو به اشتراک بزارید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *